Domači kruh

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

tema odprta - 12. jan 2005 17:00 | ogledi: 4.962 | odgovori: 17

Zdravo!

Ali ima kdo kašen dober recept za navadni kruh (ki ga zamesiš na roke) ali pa kruh s kakšnimi dodatki.

Lp,

Nataša

modrijan

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

12. jan 2005 17:19

Nataša, pozdravljena! Kruha ne rabiš mesit na roke (ali pač, kakor želiš), lahko ga kar mesiš z mikserjem, z zavitimi metlicami. V veliko skledo si daj kg krušne moke tip 850 in četrt kg ržene moke, dodaj malo koruzne (nekje 4 velike žlice) in pa malo kumine ter soli. Kvas si daj vzhajat v toplo mleko, kateremu si dodala sladkor in moko. V moko naredi jamico, vlij na sredino kvas, dodaj dcl olja in cca. 1/2 l mlačne vode, če pa bo testo pretrdo, dodaj še vode. Vse to lepo zamesti in daj vzhajat za cca. eno uro. Potem spet pregneti na pomokani površini. Na pekač daj peki papir in preloži testo, da vzhaja še enkrat cca. eno uro. Potem ga po vrhu 3 krat rahlo zareži z nožem ( / / / ) in ga daj v predhodno zagreto pečico (250) in čez 10 min. zmanjšaj na 200 stop. Kruh peči približno 45-50 min, odvisno od tega, kako močno ti peče pečica. Jaz ga pečem v ventilacijski pečici na 200 cca. 40 min in je vedno lepo pečen. Ko ga vzamem iz pečice, ga kar pustim na pekaču in ga za nekaj časa pokrijem z mokro krpo. Ko je kruh mehak ga odkrijem in ga preložim na suho krpo, da se čisto ohladi. Prepričana sem, da ti bo uspelo. Lep pozdrav Galja!

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

12. jan 2005 18:12

Na kilogram moke (jaz dam ponavadi mešanico bele in polnozrnate) daš približno 6 dcl mlačne vode. Najprej odmeriš 3 dcl in v tem raztopiš kvas z eno žlico sladkorja, to dodaš moki, potem pa še sol (eno dobro žlico) in olivno olje (nekaj žlic). Zamesiš in pustiš vzhajat (toliko, da naraste na približno dvojno velikost), potem še enkrat pregneteš in sedaj dodaš razne dodatke. Meni je všeč čebulni kruh (čebulo na razrežeš na tanke kolobarje, čisto na hitro popečeš na vročem olju, dodaš še rožmarin, soliš in popraš), ali pa razrežeš črne olive na koščke in to vmesiš zraven, še najbolj pa se navdušejem nad baziliko in česnom pa olivnim oljem. Ampak to je že bolj foccacia, kar pomeni, da testo razvaljaš na 1,5 cm debelo in namažeš z zmesjo sesekljane bazilike, česna in olivnega olja ter soli. Sedaj kruh oziroma foccacio še enkrat vzhajaš. Za vzhajanje je pomembno, da v prostoru ni prepiha in, da je vlažno (jaz dam zraven kuhat velik pisker čaja). Jaz pečem na 200 stopinjah, ampak ne vem, koliko časa. Pečen je takrat, ko po njem potrkaš in votlo zadoni! Kok je kruh ena fina stvar! Pri nas nikoli ne čakamo, da se ohladi, vedno ga pojemo še vročega. Poskusi! Zagotavljam ti, da ti bo zmešal glavo. LP, Darja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. jan 2005 18:40

Če se rada zabavaš z mesenjem na roke, so grisini in picosi v bazi pravi:) Res pa je, da niso obišajen kruh, so pa zelo praktični za kam vzet. Ne rabi dolgo vzhajat(2x 10min), moraš pa precej časa mesit (2x 10 min). So fajn hrustljavi in vsi fantje in moški, kar jih poznam so navdušeni nad njimi:) Za pocrkljat ali za originalno darilce:) Sicer delam jaz podobno kot galja - pšenična in ržena moka v razmerju 4:1, sol, kvas, mlačna voda. Če bi se rada igrala, probaj naredit droži, dobiš malo bolj kiselkast kruh, ampak je dober! Še kaj zanima? Dobro mesenje! Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 12. jan 2005 18:40:38

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

12. jan 2005 20:29

Hvala vsem za odgovore. Problem imam ponavadi pri dodajanju vode - nikoli ne vem, koliko je treba. Včasih je pretrdo in ko poskusim dodati vodo se samo packa, včasih je pa preveč vode in dodajam moko, ampak ponavadi preveč - pa sem spet tam. Lp, Nataša modrijan

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

13. jan 2005 1:03

Natasa, vaja dela mojstra, saj si na pravi poti. Ce se ti dogaja, kar si napisala, pa dodajaj vodo bolj po kapljicah ( ko si ze zamesala polovico ali tricetrt vode). Jaz delam kruh kot Galja in Veri in ce bos naredila po nasvetih, ti bo zanesljivo uspelo. Sporoci. julia

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

13. jan 2005 16:52

ključ je v tem, da dodajaš po malo, še lažje je, če ti to dela kdo drug, ker imaš ti umazane roke od mesenja. Če bo preveč vode, peci kruh v modelu (npr. za srnin hrbet), sicer se preveč razleze in rata ploščat. Če bo imel oporo bo pa kljub temu v redu, mogoče boš morala par minut dalj pečt. Če bo moke preveč, bo testo in kasneje kruh trd in ne bo dovolj vzhajal - to lahko popraviš, seveda:) Mogoče je za začetek boljše malo preveč vode kot malo preveč moke... Probaj recept za grisine, meni tista količina vode in moke kar dela, delam navadno z mekratorjevo moko. In ker tam veliko mesiš, boš dobila občutek za testo. Mogoče je tudi v tem problem - mesi dalj časa, kot misliš, da je treba - na ta način se vsrka še precej vode v testo, ki se suši med gnetenjem, sploh če delaš na leseni deski ali na platnu, ki vpija vlago, z mesenjem se da popravit svašta:) Veliko sreče pri mesenju in kruhu in povej, kako je uspelo! Veri

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

14. jan 2005 6:43

Moja tašča vedno peče mlačni kruh z domačim mlekom. Edina napaka tega kruha je, da ga ne moraš prenehati jesti. Če koga zanima je recept v bazi. LP jade

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

25. jan 2005 11:27

Kot si ze sama ugotovila, dodajanje tekocine k testu je bljak, zato ti priporocam, da v skledo za mesenje ne das vse moke, ki jo zahteva recept, ampak 100-200 g manj, ki jo potem pocasi dodajaj. Ce je testo zelo lepljivo vec, sicer pa manj (po kaksno zlico).

PuNcKa  

član od: 9.8.2002

sporočila: 12

25. jan 2005 20:05

pozdravljene, jaz delam kruh po Jamievem receptu, vedno rata in je zelo dober.V kilo krusne moke dam dve zlici soli, nato naredim jamico na sredini kupcka. V merilno posodico nalijem dobrih 6 deci tople vode, prelijem polovico, tri deci, v drug loncek in dodam dva Digo kvasa v vrecki in dve zlici sladkorja, zmesam. To vlijem v jamico in mesam, potem pa postopoma dodajam preostalo vodo.Potem pa veselo vklopim mesalne rokice in pridno mesim kakih 15 minut.Preden zacnem, vklopim pecico na 50, ko zamesim testo, pomokam pekac, oblikujem hlebcek, ki ga plitko zarezem in tudi pomokam, pokrijem s krpo in dam v pecico.Takrat temperaturo zmanjsam na nekje 30 stopinj. Pustim da se lepo raste cca 40 minut, nakar ga vzamem iz pecice, ga kako minuto boksam(beri mesim), kar je zelo sproscujoce:). Oblikujem hlebcek, ga veckrat plitko zarezem, pomokam, pokrijem s krpo in dam nazaj v pecico za 30 min. Po tem casu ga previdno vzamem iz pecice in ga nesem pod kavc, v blizino radiatorja;)), pecico pa nastavim na 225 stopinj. Ko je pecica segreta, kruh ze spet previdno nesem v pecico, na dno pecice pa dam skodelico z vodo in nezno zaprem vrata pecice. Po 25 minutah potrkam, ce zveni votlo,ce ne, ga pustim se kakih 5 min. Potem ga vzamem iz pecice in ga ponosno razkazujem dragemu in komurkoli, ki je pac takrat doma:)))po razkazovanju ga pustim da se ohladi na resetki v pecici. No, ne cisto tak da je se topel in potem vzamem maslo in noz in veselo na jelo:)) lp, Vesna

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

25. jan 2005 20:48

Ojla! Jaz pa pečem kruh po temle receptu: http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4440&besedči%20kruh. Ker smo številčna familija, ga vedno delam iz dvojne količine, pečem pa istočasno. Ravno zato mi je mož kupil še en model za kruh. Otrokom v veselje pa včasih namesto štruce naredim bige ali polžke, jih zložim v model in pečem tako kot štruco. Lep pozdravček & dober tek! Harmonija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti